Namaz Kılınışı Duaları ve Rekatları
15 Mayıs 2024

Namaz Kılınışı Duaları ve Rekatları

Namaz kılınışı, namaz Müslümanlara farz olan ibadetlerden biridir. İslam'ın beş şartından da biridir. Günde beş vakit namaz kılınır. Sabah namazı öğle namazı ikindi namazı akşam namazı ve yatsı namazıdır. Namaz kılmak için önce namaz vaktinin gelmesi yani ezan okunması gerekir. Namaz kılmak için abdest almak gereklidir. Abdest alındıktan sonra namaz kılınır. Tek tek namazların kılınışına bakalım.

Sabah namazı, sabah namazı için ilk önce iki rekât sünnet kılınır. Namaz için niyet edilir ve eller yukarı kaldırılıp allahu ekber diye tekbir alınır. Ardından sübhaneke ve Fatiha sureleri okunur Allahü ekber denilir ve rükûya varılır subhane rabbiyel azim denir sonra ayağa kalkarak semiallahu ilmen hamideh denir. Tüm namazlarda rükûya varılırken bu tekrar edilir. Ardından Allahü ekber denilerek secdeye varılır. Secde halinde iki üç defa subhane rabbiyelala denir tüm namazlarda olduğu gibi. Ardından kalkılır ve dizler üzerinde oturulur ve tekrar secdeye varılır ve ayağa kalkılır böylelikle bir rekât bitmiş olur. Bu ikinci secde yapıldıktan sonra tekrar birinci rekâtta olduğu hibi rüku ve secde yapılır ve iki secdeden sonra oturulup et-Tahiy-yatu suresi okunur. Dua bitince Esselamünaleyküm ve rahmetullah diye önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilir. Böylece iki rekât namaz tamamlanmış olur. Ardından tekrar iki rekât farzı kılmak için niyet edilir. Fatiha suresi okunur ardından birkaç sure okunur ve rükûya gidilir sünnet kılındığı gibi farz da aynı şekilde kılınır.

Öğle namazı, öğle namazının ilk dört rekâtının sünneti öncesinde iki rekâtı sabah namazının iki rekât sünneti gibi kılınır. Ardından et-Tahiy-yatu okunur ve kalkılır iki rekât daha kılınır ve adında önce sağa sonra sola selam verilir. Böylece dört rekât sünnet kılınmış olur. Farz namazını kılmak için tekrar niyet edilir Allahüekber diyerek tekbir alınır iki rekât kılınır ardından et-Tahiy-yatu okunur ve tekrar kalkılıp iki rekât kılınır ve tekrar et-Tahiy-yatu okunur ve selam verilir. Böylece dört rekât farz da kılınmış olur. Ardından iki rekât son sünnet kılınır sabah namazı sünneti gibi kılınır.

İkindi namazı, ikindi namazı sekiz rekâttan oluşur. Dört rekât farz ve dört rekât sünnettir. Önce dört rekât sünnet kılmaya niyet edilir dört rekât namaz kılınır her iki rekâtta et-Tahiy-yatu okunur ikinci de selam verilir ve kalkılır farz kılınmaya niyet edilir. Farz da yine sünnet gibi kılınır ve selam verilip dua edilerek bitirilir.

Akşam namazı, akşam namazı beş rekâttır akşam namazında diğerlerinden farklı olarak ilk önce üç rekât farz kılınır ve ardından sünnet kılınır. Yine diğer namazlar gibi kılınır fakat vakit darlığından kısa sureler okunur. Ardından da iki rekât sünnet kılınır.

Yatsı namazı, yatsı namazı on üç rekâttır. Dört rekât farz dört rekât sünnet iki rekât son sünnet üç rekât vitir namazıdır. Yine diğer namazlar gibi dört rekât sünnet ardından dört rekât farz iki rekât son sünnet ve üç rekât vitir kılınıp dua edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Tesbihatı

Sabah Namazı Tesbihatı

Namazda Okunan Dualar

Namazda Okunan Dualar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Namazdan Sonra Okunacak Dua?

Namazdan Sonra Okunacak Dua?

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Namazın Farzları Nelerdir?

Namazın Farzları Nelerdir?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz Sevapları ve Nasıl Kılınır?

Namaz Sevapları ve Nasıl Kılınır?